Kapı / pencere ölçüleri

Kapı/pencere ölçüleri, kapı/pencere ayarları diyaloğunda, Yerleşim sekmesindeki ölçülendirme parametreleri bölümünden ayarlanır. Buradaki şekil üzerinde ölçülendirme etiket, yazı ve çizgileri ile ilgili ayarlar yapılır.

Kapı/pencere ölçülendirme etiketinin yönü kapı/pencere ayarlarından ayarlanabileceği gibi, etiket yönünü kapı/pencerenin yerleştirilmesi esnasında da değiştirmek mümkündür. Kapı/pencere komutu tıklandıktan sonra, kapı/pencere toolbarı üzerindeki “Etiket Simetri” ikonu tıklanarak, ölçülendirme etiketinin yönü değiştirilebilir.

Kapı/pencere yerleştirildikten sonra ölçülendirme yönünü değiştirmek gerekirse, ilgili kapı/pencere farenin sol tuşu ile tıklanarak seçilir. Farenin sağ tuşu tıklanır ve açılan menüden Özellikler satırı tıklanır. Ekrana gelen Kapı/Pencere Ayarları diyaloğunda Yerleşim sekmesine geçilir ve buradan ilgili seçenek işaretlenir. Tamam butonu tıklanarak diyalogdan çıkıldığında, ölçülendirme yönünün değiştiği görülür.

Ölçüler akıllı ölçülerdir. Yön ve boyut değişikliklerinde değerler ve bakış yönleri otomatik olarak güncellenir.

Kapı/pencere ölçülendirme balonu (kapı/pencere ismi) istenmiyorsa, Ayarlar/Katman Ayarları tıklanır. Açılan Katman Ayarları diyaloğundan Çizim Detayları sekmesine geçilir. Listeden kapı/pencerenin altındaki “DİO Etiket Dairesi” satırının önündeki kutucuk farenin sol tuşu ile tıklanarak işaret kaldırılır.  Tamam butonu tıklanarak diyalog kapatıldığında, kapı-pencere etiket daireleri planda görünmez, çıktılarda da çizilmez.