ideYAPI / ideCAD

Sıkça Sorulan Sorular

ideCAD`in Gücünü Kullanın…

Teknik destek ekibimize sıkça yöneltilen soruları ve onların yanıtlarını bu sayfada bulabilirsiniz.

Toolbar kayboldu, nasıl geri getirebilirim?

Klasik menüde herhangi bir toolbarın üzerine farenin sağ tuşu ile tıklarsanız toolbar listesi çıkacaktır. Geri getirmek istediğiniz toolbarı işaretleyiniz.Buradan istenilen toolbara tıklayarak açabilir veya kapatabilirsiniz. Ribbon menü düzeni kullanıyorsanız öncelikle Genel ayarlara girip “Ribbon menü” opsiyonu kapatılarak program tekrar başlatılmalıdır. Bu durumda toolbarlar görülecektir. Herhangi bir toolbarın üzerine sağ mouse tuşu ile tıklarsanız toolbar listesi çıkacaktır. Buradan istenilen toolbara tıklayarak açabilir veya kapatabilirsiniz.


3 boyutlu ekranda görüntü bozuk ve kararmış. Nasıl giderebilirim?

Bilgisayarınızın ekran kartı modelini öğrenin ve son sürücüleri internetten indirerek ekran kartı sürücüsünü güncelleyin. Genelde dizüstü bilgisayarlarda düşük ve yüksek işlemcili iki ekran kartı bulunur. Düşük işlemcili ekran kartları yetersizdir. Programı her zaman yüksek işlemcili kart ile çalıştırın.


ideCAD, Windows'un hangi sürümlerinde çalışır?

ideCAD, Windows 7 ve üstü 64 bit olan bütün sürümlerde çalışır.


Ribbon menu düzenini klasik menü düzenine nasıl çevirebilirim?

Ayarlar/Genel Ayarlar menüsünden Ribbon menü seçeneğini kaldırın ve programı yeniden başlatın


ideCAD 10’un 32 bit versiyonu var mı?

10 versiyonu için 64 bit işletim sistemi gereklidir. 32 bit işletim sistemi desteklenmemektedir.


Demoda projeyi kayıt edebilir miyim?

Evet kayıt edebilirsiniz. 


Demoda yapılan projemi lisanslı programda açabilir miyim?

Demonun açılışında da belirtildiği gibi demoda yapılan projeler lisanslı program ile açılamazlar.


Demoda çıktı alabilir miyim?

Hayır alamazsınız.


Demo programın asıl programdan farkı var mı?

Modelleme ve hesap açısından hiçbir kısıtlama yoktur. Projelerinizi kayıt yapar daha sonra çalışmaya devam edebilirsiniz. Raporları ve çizimleri bilgisayarınızda oluşturabilirsiniz. Asıl versiyon ile oluşturulan dosyalar demo versiyonlar tarafından okunabilir. Mimari projeler, betonarme ve çelik program tarafından açılırlar. Demo versiyonlarında çıktıları yazıcıya ve çizimleri çiziciye gönderemezsiniz. Demo versiyonlarında kayıt edilen projeler asıl versiyonlarda açılamazlar.


Demo programında DWG export edebilir miyim?

Hayır edemezsiniz.


Demonun süresi var mı?

Demo herhangi bir süre kısıtlaması yoktur.


Hasp hatası alıyorum ne yapmalıyım?

Bu hata program satın alındığında size verilen kilidin, programı çalıştırmaya çalıştığınız bilgisayar üzerinde algılanamadığını gösterir.
Bu durumda kilidin bilgisayarda takılı olduğundan emin olun. Kilit ışığının yandığından emin olun. Kilidin takılı olduğu USB portununun arızalı olup olmadığını anlamak için kilidinizi bilgisayar üzerindeki diğer portlarda da test edin.
Portlarınız çalışıyor ve hala aynı hatayı alıyorsanız, muhtemelen kilit sürücüsü devre dışı kalmıştır. Kilit sürücünüzü ftp://ftp.cis-app.com/pub/hasp/Sentinel_HASP/Runtime_(Drivers)/7.60/Sentinel_LDK_Run-time_setup.zip  indirip tekrar kurunuz. Bazı virüs programları bu tarz programların kurulmasını engellemektedir. Böyle bir sorun yaşamamak için virüs programınızı kuruluma başlamadan önce devre dışı bırakmanızı öneririz.


Ekran görüntüsü yavaş nasıl hızlandırabilirim?

Eğer bilgisayarınız onboard bir ekran kartına sahipse bu tarz ekran kartları ideCAD’i verilmli bir şekilde çalıştırmayacaktır.  Harici bir ekran kartı olan bir bilgisayar kullanmanızı tavsiye ederiz. Bazı durumlarda ise ekran kartının sürücü problemi olabilir. Ekran kartınızın güncel sürücülerini internetten indirin ve kurulumunu yapın.  Genelde dizüstü bilgisayarlarda düşük ve yüksek işlemcili iki ekran kartı bulunur. Düşük işlemcili ekran kartları yetersizdir. Programı her zaman yüksek işlemcili kart ile çalıştırın. 


Projemi eski versiyonda açabilir miyim?

Proje eski versiyon kayıt et ile projenizi eski versiyona aktarabilirsiniz. Ancak 8’de versiyonda özellikle bölünen bölen obje mantığı değiştiğinden eski versiyonda açılan projenin kontrollerinin yapılmasını önermekteyiz. 


Koordinat kutusunu kayıp ettim? Nasıl geri getirebilirim?

Klasik menü düzeninde çalışıyorsanız herhangi bir düğme üzerinde, ribbon menü düzeninde çalışıyorsanız solda bulunan araç çubuğu üzerinde sağ klik yapın. Açılan menüden koordinat kutusunu seçin.


Yapıyı nasıl döndürürüm?

Değiştir menüsü altında yer alan Yapıyı Döndür komutu kullanılarak yapınızı istediğiniz açıda döndürebilirsiniz.


Raporu idecad olmadan nasıl açarım?

Rapor aldıktan sonra Dosya altında “Farklı kaydet” seçin. Kayıt türünde ise Pdf doküman seçin. Dosya adı verdiğinizde raporu pdf olarak kayıt etmiş olacaksınız.


Oluşturduğum raporu PDF olarak kayıt yapamıyorum. Nasıl yapabilirim?

Fontlar ile ilgili bir problem olabilir.Raporu oluşturun. ideCAD Rapor’da  font menüsündeki beş yazı tipini “Arial“ olarak değiştirin.  


Encountered an improper argument uyarısı çıkıyor, ne yapmalıyım?

Bu uyarı Türkçe karakter sorunundan kaynaklanır. Bilgisayarınız dil ve bölge ayarlarını Türkçe olarak düzenlemelisiniz. Eğer ayarlarınız Türkçe'yken bu uyarı çıkıyorsa, ilk olarak farklı bir dil ve ülke seçip bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız. Daha sonra tekrar Türkçe ve Türkiye'yi seçip yeniden başlattığınız taktirde sorun düzelecektir.


Tek kilidim var birden fazla bilgisayarda çalışabilir miyim?

Aynı anda çalışmazsınız. Kilidi çalışacağınız bilgisayara takarak çalışabilirsiniz.


DWG export ettim kalem renk ayarları gelmedi. Nasıl getirebilirim?

ideCAD’de DWG export edildiğinde CTB uzantılı olarak bir dosya daha oluşturulur. Bu dosya renk ve kalem kalınlığı ayarlarını içerir. Kalem ayarlarının çıktıda kullanılabilmesi için Autocad’de File menüsünde “Plot Style Manager” komutu ile açılan klasöre CTB dosyasını kopyalayın. Çıktı almak için File menüsündeki “Plot” komutuna tıklayın açılan diyalogta “Plot style table” menüsünden bu dosya ismini seçin.


10 kilidim var eski versiyonları kullanabilir miyim?

7 ve 8 versiyonlarını kullanabilirsiniz.


8 versiyonum var. 10'a nasıl geçerim?

Lisans yenilemesi yapmalısınız. Detaylı bilgi için satış bölümümüzle irtibata geçebilirsiniz.


Bilgisayarı formatladım, kurulumları nereden bulabilirim?

http://www.idecad.com.tr/portfolio-type/indirmeler/  linkine tıklayarak açılan sayfadan programları indirebilirsiniz. 


Program çalışmıyor, dll hatası veriyor. Programı nasıl çalıştırabilirim?

7.022 versiyonu için Visual C++ Redistributable Packages for Visual Studio 2013, 8.62 ve 10 versiyonu için ise Visual C++ Redistributable Packages for Visual Studio 2017’nin hem 64, hem 32 versiyonlarını kurun. Programları micrososft’un sitesinden bulabilirsiniz.


Programı kuramıyorum?

Kurulum dosyası indirilirken yarım kalmış olabilir. Kurulum dosyasını tekrar indirin ve tekrar deneyin.


Uyumsuz dosya versiyonu hatası veriyor. Nasıl düzeltebilirim?

Açmaya çalıştığınız proje daha güncel bir versiyonda yapılmıştır. Kullandığınız programı güncelleyin ve projeyi açmayı tekrar deneyin.


Program ayarlarını nasıl sıfırlarım?

Ctrl + Shift tuşuna basarak programı çalıştırın. Kayıt ve giriş ayarları temizlendi şeklinde bir mesaj gelene kadar Ctrl + Shift tuşlarına basmaya devam edin. Tamam'a tıklayarak devam edin. Programın ayarları sıfırlanmış olarak program açılacaktır.


Çalışırken proje kapandı. Nasıl geri getirebilirim?

Genel ayarlarda “Otomatik Kayıt” özelliği aktif ise kullanıcının belli aralıklarla çalışılan projenin yedeği alınmaktadır. Proje menüsünde Aç’a tıklayın. Açılan diyalogta “Yedek Proje Dosyaları (*.bak)” dosya tipini seçin. Kayıt yapılmış son tarihli projeyi çift tıklayarak açabilirsiniz.


Çalışılan projenin yedeğini nasıl alırım?

Genel ayarlarda “Otomatik Kayıt” özelliği aktif ise kullanıcının belirlediği zaman aralıklarıyla çalışılan projenin yedeği alınmaktadır. Ayrıca kullanıcı istediği aralıklarla Proje menüsündeki “Farklı Kaydet...” komutunu kullanarak proje yedeğini alabilir.


Programı İngilizce olarak kullanabilir miyim?

Programın İngilizce versiyonunu kurmanız gerekir. Aynı bilgisayara hem İngilizce hem de Türkçe versiyonlar kurulabilir. İngilizce versiyonları idecad.com sitesinde Download bölümünde bulabilirsiniz.


Raporları İngilizce alabilir miyim?

Programın İngilizce versiyonunu kurmanız gerekir. İngilizce versiyonda rapor alındığında raporlar ingilizce oluşturulacaktır. İngilizce versiyonları idecad.com sitesinde Download bölümünde bulabilirsiniz.


Autocad dosyalarımı açıp altlık olarak kullanabilir miyim?

DWG Çizim dosyaları ideCAD menüsündeki Import komutundaki “DWG/DXF – 2B” komutu ile proje içerisine alabilirsiniz. 


Program dökümanlarına ve kullanım ile ilgili bilgilere nasıl ulaşabilirim?

https://help.idecad.com.tr/ideCAD/ linkine tıklayarak ideCAD bilgi bankasına ve yardım dokümanlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca program içerisinde klavyeden F1 tuşuna basarak yardım diyaloglarına ulaşabilirsiniz.


AutoCAD'den import ettiğim çizimler ekranımda çok büyük / küçük görünüyor. Neden?

Autocad’de seçilen birim ile çalışılan birim farklı olabilir. Import edilen çizimin ölçeği “Uzaklık” Komutu ile kontrol edilebilir. ideCAD’de altlık olarak kullanılacak çizimler birebir ölçekte olmalıdır. Eğer ölçek farkı var ise “Ölçekle(Referans)” komutu ile çizim yeniden ölçeklenerek 1/1 ölçeğine getirilebilir.


AutoCAD'den import ettiğim dosya üzerinde oluşturduğum elemanlar 3B pencerede gösterilmiyor. Neden?

AutoCAD yapılan çizimler muhtemelen orijin noktasından çok uzakta yapılmış. Import ettiğiniz çizimin tamamını seçin ve Taşı komutunu tıklayın. Baz noktası olarak çizimin sol alt köşesini verebilirsiniz. Daha sonra koordinat kutusunu kullanarak çiziminizi (0;0) noktasına taşıyın. Verilerinizi burada oluşturduğunuzda perspektif penceresinde de görebilirsiniz.


Perspektifte projemi göremiyorum/ planda çizdiğim objeler perspektifte görünmüyor

Planda görülen çizim orijin (0,0) noktasından çok uzakta ise perspektif ekranda gözükmeyebilir. Tüm çizimleri taşı komutunu kullanarak (0,0) noktasına taşıyın. Perspektif ekranda “Home” tuşuna basarak kamera açı ve konumunu orijine yakın bir konuma taşıyın.


Objelerin tarama seçeneklerinde taramasız olanı seçtiğim halde çıktıda içi dolu geliyor?

Katman ayarları diyaloğunda Çizim detayları sekmesine geçin. İlgili objenin tarama opsiyonunu kapatın


Programı çalıştırmak istiyorum. “api-ms-win-crt-rutime-l1-1-0dll” bilgisayarınızda eksik olduğundan başlatılamıyor mesajı alıyorum ve program çalışmıyor. Nasıl çalıştırabilirim?

Windows güncellemelerini yapın. Aşağıdaki windows linki size yardımcı olacaktır. https://support.microsoft.com/en-us/help/2999226/update-for-universal-c-runtime-in-windows


Programı açmak için tıkladığımda direk çalışmayı durdurdu hatası alıyorum, programı kaldırıp tekrar yüklememe rağmen hata düzelmedi. Ne yapmalıyım?

Ctrl + Shift tuşuna basarak programı çalıştırın. Kayıt ve giriş ayarları temizlendi şeklinde bir mesaj gelene kadar Ctrl + Shift tuşlarına basmaya devam edin. Tamam’a tıklayarak devam edin. Program sorunsuz açılacaktır.


Statik programda çizdiğim projeyi mimari programda açabilir miyim? Veya tam tersi mümkün müdür?

Evet açabilirsiniz. ideCAD Mimari ve ideCAD Statik programları proje formatı birbiri ile tamamen uyumludur.

Klasik menüde, Proje menüsündeki Aç komutuna tıklayın.

Ribbon menüde ise sol üst deki ideCAD logosunu tıkladığınızda açılan menüden Aç komutuna tıklayın.

Çıkan diyalogta Projenizin kayıtlı olduğu klasörü seçin, projenizin ismini çift tıklayarak açabilirsiniz.

ideCAD Mimari de çizilen projeyi ideCAD Statik’de açtığımızda mimaride kapalı olan kolon/kiriş isimleri, taramaları gibi özellikler aynı şekilde gelecektir.

Klasik menüde, Değiştir menüsündeki “Statik / Mimari ile Uyumlu Yap” komutu

Ribbon menüde ise Araçlar sekmesindeki “Statik / Mimari ile Uyumlu Yap” komutu kullanılarak

Statik’de görmek isteyeceğimiz isimlendirmeler, taramalar aktif yapılacaktır. Mahal, söve, korkuluk gibi statikde gerekli olmayan katmanlar ise kapatılarak gösterilmeyecektir.

 

Komut ideCAD Mimari’de ise tam tersi şekilde çalışacaktır.


Beyaz arkaplan şablonu ile başladım siyah arkaplan şablon renklerini nasıl aktif yapabilirim.

ideCAD menüsünden “Yeni” komutuna tıklayın. Kullanmak istediğiniz renk şablonunu çift tıklayarak  yeni bir proje açın. ideCAD menüsünden “Aç.” a tıklayın. Proje aç diyaloğundan “Aktif kalem ve rengi uygula” opsiyonunu işaretli hale getirin. Projenizi açtığınızda kalem ve renk ayarları seçtiğiniz şablon ayarları ile değiştirilecektir.